Fotografowanie staje się coraz popularniejszym zajęciem. Fotografuje prawie każdy – telefonem, aparatem czym się da. Ale jeżeli zależy nam na jakości zdjęć powinniśmy uważnie zastanowić się nad wyborem sprzętu fotograficznego. Stając przed wyborem aparatu powinniśmy postawić sobie dwa zasadnicze pytania:
– do czego on ma nam służyć?
– ile pieniędzy chcemy na niego przeznaczyć?
Oczywiście przy założeniu, że zależy nam na jak najlepszej jakości zdjęć.
Pierwsze wydaje się na pozór dziwne – przecież aparat ma służyć do robienia zdjęć. Oczywiście, że tak, ale ważne jakie zdjęcia chcemy wykonywać. Musimy się zastanowić czy ma to być prosty sprzęt, używany okazjonalnie przez wszystkich domowników na imprezach rodzinnych, spacerach lub wakacjach, czy może fotografia jest naszą pasją i chcemy się doskonalić w tej dziedzinie. I kwestia finansowa – w miarę przyzwoity aparat kompaktowy możemy kupić już za 400 – 500 zł, podstawowa amatorska lustrzanka z obiektywem o zakresie ogniskowych 18-55 mm to wydatek co najmniej 1400 – 1600 zł, a to w tym wypadku dopiero początek, bo nie po to kupuje się lustrzankę, żeby mieć jeden obiektyw. Ciekawą propozycję stanowią tzw. bezlusterkowece zwane też hybrydami lub kompaktami z wymienną optyką, które osiągają jakość zdjęć porównywalną z lustrzankami, a są od nich mniejsze i poręczniejsze – tu ceny zaczynają się od 1000 zł za aparat z podstawowym obiektywem.
Na początek zajmiemy się tematem wyboru aparatu kompaktowego. Kompakty są zazwyczaj mniejsze od lustrzanek, ich obiektywy mają często duży zakres ogniskowych (tzw. zoom) i w ten sposób mogą zastąpić lustrzankę z kilkoma wymiennymi obiektywami, a jakość zdjęć jest wystarczająca do większości amatorskich zastosowań – przy wydrukach 10×15 cm niewiele ustępuję jakością zdjęć z lustrzanki.
Na co zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie naszego wymarzonego aparatu?
Zacznijmy od obiektywu – wygodne są tzw. długie zoomy, ale jeżeli zależy nam przede wszystkim na jak najlepszej jakości zdjęć to przy aparatach kosztujących poniżej 1000 zł powinniśmy ich unikać.
Dobry obiektyw musi być wykonany z odpowiedniej jakości soczewek, a to kosztuje. Im większa krotność zoomu tym więcej ich potrzeba więc producent oszczędza na jakości. Ważna jest również jasność obiektywu (zwana też niekiedy światłosiłą) opisywana literą f z podanym zakresem np. f/2.8-4.9 lub na obiektywie 1 : 2.8 – 4.9. Z tego zapisu wiemy, że obiektyw ma zależnie od ogniskowej jasność między 2.8 a 4.9. Im te liczby są niższe tym lepiej – jaśniejszy obiektyw pozwala na szybsze ustawianie ostrości i wykonywanie zdjęć przy mniejszej ilości światła bez użycia lampy błyskowej, co ważne jest np. w muzeach, czy kościołach. Ważny jest też zakres ogniskowych obiektywu, a szczególnie pierwsza mniejsza liczba ponieważ oznacza, że obiektyw jest zdolny „objąć” szerszy plan, np. 24 – 110 mm będzie lepszy niż 35 – 210. Zakres ten w parametrach technicznych podawany jest w odniesieniu do tzw. małego obrazka czyli klatki filmu o szerokości 35 mm. Oczywiście matryce współczesnych aparatów kompaktowych są wielokrotnie mniejsze, ale dzięki przeliczeniu na standard 35 mm możemy ich obiektywy ze sobą porównywać.
I ważne – nie zwracajmy uwagi na tzw. zoom cyfrowy, jest to nic innego jak kadrowanie zdjęć w aparacie – to samo z lepszym skutkiem można zrobić na komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *